Calendar March 2020

March

 There will be changes due to medical emergencies. We will try to keep this upto date,

but please bear with us.

 

18th         Wed      Cyril, Bishop of Jerusalem, Teacher, 386

                         10.00am               Holy Communion – Leonard Stanley

1.30pm                 Lent Course at Wynn’s Café, Stonehouse

7.30pm                 Lent Course at Colin Wood’s

19th         Thu        Joseph of Nazareth

2.00pm                 Lent Course at Tony & Christine’s (now full)

7.30pm                 Lent Course at Kay & Richard’s

20th         Fri           Cuthbert, Bishop of Lindisfarne, Missionary, 687

                               21st         Sat          Thomas Cranmer, Archbishop of Canterbury,

Reformation Martyr, 1556

22nd  SUNDAY    FOURTH OF LENT – Mothering Sunday

8.00am                 Holy Communion – Dave Bishop

9.30 am                Baptism of Finley Russell Ricardo

Kitchener-Waldron  - Dave Bishop

24th         Tue        Walter Hilton of Thurgarton, Augustinian Canon, Mystic, 1396

                                Paul Couturier, Priest, Ecumenist, 1953

                                Oscar Romero, Archbishop of San Salvador, Martyr, 1980

25th         Wed      ANNUNCIATION OF OUR LORD TO THE BLESSED VIRGIN MARY

                                10.00am               Holy Communion – St Cyr’s

1.30pm                 Lent Course at Wynn’s Café, Stonehouse

7.30pm                 Lent Course at Colin Wood’s

26th         Thu        Harriet Monsell, Founder of the Community of St John the

                                                                                                                Baptist, Clewer, 1883

2.00pm                 Lent Course at Tony & Christine’s (now full)

7.30pm                 Lent Course at Kay & Richard’s

29th  SUNDAY     FIFTH OF LENT (Passiontide begins)

                                British Summer Time Begins (clocks go forward)

                                10.00am               Team Service - Standish

                                2.30pm                 Wedding of Cheralyn Diane Bowkett &

Benjamin Hall – Dave Bishop

31st         Tue        John Donne, Priest, Poet, 1631

April

 1st          Wed      Frederick Denison Maurice, Priest, Teacher, 1872            

10.00am               Holy Communion – Leonard Stanley

10am-3pm          Framilode Riverside Retreat - £12

  • leader Rev Anne Spargo

1.30pm                 Lent Course at Wynn’s Café, Stonehouse

7.30pm                 Lent Course at Colin Wood’s

 2nd         Thu        2.00pm                 Lent Course at Tony & Christine’s (now full)

7.30pm                 Lent Course at Kay & Richard’s

 4th          Sat          10-2pm                 Big Pot Kitchen – Bethel Church

 5th  SUNDAY      PALM SUNDAY

                                10.00am               Team Service – Standish

 6th          Mon      7.00pm                 Evening Prayer – St Cyr’s - Kay

 7th          Tue        7.00pm                 Evening Prayer – St Cyr’s – Colin/Val

 8th          Wed      10.00am               Holy Communion – St Cyr’s

 9th          Thurs     Maundy Thursday

7.00pm evening Service at St Cyr’s.

10th         Fri           Good Friday

11.30am               Procession of Witness – Stonehouse

After the Procession:     (from approx. 12.30)   Austerity lunch – St Joseph’s

                                2.00pm                 Quiet Hour - Whitminster

12th SUNDAY      EASTER DAY

                                6.00am                 There will be a Dawn Service on Selsley Common led by the Methodist Church – you are then invited to share breakfast at the Methodist Church if you wish – more detail on poster

8.00 Holy Communion - St Cyr’s - Revd Dave

10.00am               Holy Communion & Easter Egg hunt – Haresfield

                                4.00pm                 Easter Service - Whitminster

 

Forward Dates – Please make a note of these. Even if the event does not affect you, please remember it in your prayers.

Please pray for OPEN THE BOOK, which takes place at the Park Junior School during term time. Also for PULSAR Club which is an after school club at Park Junior School run by PSALMS – meeting on a Wednesday.

The Bethel Church holds a Free Coffee morning on alternate Thursdays.

ALL Mothers’ Union Meetings are open to anyone – not just members.

April

23rd        Thu        6.30 for 7pm       Meal and APCM venue – tbc

25th         Sat          10am                     Churchyard clearing

28th         Tue        7.30pm                 CTiS meeting – St Cyr’s

May

 6th          Wed      10am-3pm          Framilode Riverside Retreat - £12

  • leader Archdeacon Hilary Dawson

21st-31st                                                THY KINGDOM COME

June

 3rd          Wed      10am-3pm          Framilode Riverside Retreat - £12

  • leader Rev’s Pat Freeth

 4th          Thu        7.30pm                 FFC in church

25th         Thu        7.30pm                 CTiS AGM – St Jo’s

July

 1st          Wed      10am-3pm          Framilode Riverside Retreat - £12

  • leader Rev’s Michael Cozens

 2nd         Thu        7.30pm                 PCC in church

 4th          Sat          1.00pm                 Wedding of Christina Marie Dudman &

John Christopher Knight – Dave Bishop

 5th  SUNDAY       3.00pm                 Thameshead Choir Concert & afternoon tea

10th         Fri           to be confirmed               QUIZ  NIGHT – Baptist Church

29th – 31st             Summer Club for children

30th         Thu        1.00pm                 Wedding of Marie Wasylkiw &

Neil Daniel Aldwinckle – Dave Bishop

August

 5th          Wed      10am-3pm          Framilode Riverside Retreat - £12

  • leader Revd Helen Sammon

12th         Wed      7.30pm-9.00pm                Visiting Bell ringing team

September

 2nd         Wed      10am-3pm          Framilode Riverside Retreat - £12

  • leader Bishop Bob Evens

 3rd          Thu        7.30pm                 FFC in church

12th         Sat          1.30pm                 Wedding of Zoe Elizabeth Sired &

Stephen Robert Peart – Dave Bishop

October

 1st          Thu        7.30pm                 PCC in church

 3rd          Sat          all day                   Everyday Faith - Cheltenham Racecourse

 7th          Wed      10am-3pm          Framilode Riverside Retreat - £12

  • leader Rev’d Catherine Williams

10th         Sat          10am                     Children’s Society Box count

15th         Thu        7.30pm                 MU meeting - Hazelwood

17th         Sat          10am                     Churchyard clearing

November

 4th          Wed      10am-3pm          Framilode Riverside Retreat - £12

  • leader Rev’d Jackie Gardner

 5th          Thu        7.30pm                 FFC in church

 7th          Sat          TBC                        Wedding of Katy Tenneil Anns &

Jason David Bray – Dave Bishop

19th         Thu        7.30pm                 MU meeting - Hazelwood

December

 3rd          Thu        7.30pm                 PCC in church

 4th          Fri           1.00pm                 Wedding of Sydney Bea Barry &

Alexander John Grimshaw – Liz Palin

17th         Thu        7.30pm                 MU Christmas Party - Hazelwood

2021

 February

 4th                   12.00noon       Wedding of Jennifer Dawn Powell &

                                                Thomas Edward Mackie

June

19th                  1.00pm            Wedding of Eleanor Rose Humphery &

                                                Sean Robert Wyndow – Dave Bishop