Calendar October 2018

October

 1st          Mon      Remigius, Bishop of Rheims, Apostle of the Franks, 533

                                Anthony Ashley Cooper, Earl of Shaftesbury, Social Reformer, 1885

2nd                          7.00 - 8.30pm  FILLING STATION Standish Village Hall

                                                                Speaker: Richard Fothergill

3rd           Wed      George Bell, Bishop of Chichester, Ecumenist, Peacemaker, 1958

                                9.30am                 Holy Communion

                                7.30pm                 Introduction to the Third Order of St Francis –

 Over Court, Bisley – see page 8

 4th          Thu        Francis of Assisi, Friar, Founder of the Friars Minor, 1226

                                10am-2pm          WWDP Preparation Day at Holy Apostles,

 Charlton Kings

 6th          Sat          William Tyndale, Translator of the Scriptures, Reformation Martyr, 1536

                    10-12                     Children’s Society Box Opening

                                 10.30-2.30           ‘Time Out’ Cafe

 

 7th  SUNDAY      NINETEENTH AFTER TRINITY (Proper 22)

9.30am                 Cafe Church – HARVEST – Led by Colin Wood

Retiring collections for the Franciscans

 

9th           Tue        Denys, Bishop of Paris, and his Companion, Martyrs, c 250

                                Robert Grosseteste, Bishop of Lincoln, Philosopher, Scientist, 1253

10th         Wed      Paulinus, Bishop of York, Missionary, 644

                                Thomas Traherne, Poet, Spiritual Writer, 1674

                                9.30am                 Holy Communion

                   10.30am               MU Committee  -  Glenis’

11th         Thu        Ethelburga, Abbess of Barking, 675:  James the Deacon,

                                                                                Companion of Paulinus, 7th century

                   7.30pm                 LMT – Kay’s with Steve Harrison and Liz Palin

12th         Fri           Wilfrid of Ripon, Bishop, Missionary, 709:  Elizabeth Fry, Prison

                                Reformer, 1845:  Edith Cavell, Nurse, 1915

13th         Sat          Edward the Confessor, King of England, 1066

                   10.30-2.30           ‘Time Out’ Cafe

                  3.00pm                 Wedding Blessing after marriage abroad

                                                                Paul and Carmel Bennett

14th  SUNDAY     TWENTIETH AFTER TRINITY (Proper 23)

                 8.00am                 Holy Communion

                 9.30am                 Family Communion – Liz Palin

Retiring collections for the Franciscans

15th         Mon      Teresa of Avila, Teacher, 1582

                   7.30pm                 FFC meeting

16th         Tue        Nicholas Ridley, Bishop of London, and Hugh Latimer,

Bishop of Worcester, Reformation Martyrs, 1555

                   2.00pm                 Holy Communion – the Elms

17th         Wed      Ignatius, Bishop of Antioch, Martyr, c 107

                                9.30am                 Holy Communion

18th         Thu        Luke the Evangelist

                 7.30pm                 MU meeting – Hazelwood – Thelma Cowley

 Talk on mobile chemotherapy unit

19th         Fri           Henry Martyn, translator of the Scriptures,

Missionary in India and Persia, 1812

                 10.15am               Mothers’ Union Council Meeting - Maisemore

20th         Sat          10.30-2.30           ‘Time Out’ Cafe

21st  SUNDAY     TWENTY-FIRST AFTER TRINITY (Proper 24)

                 9.30am                 Family Communion – Steve Harrison

Retiring collections for St Luke’s Healthcare for the clergy

Stroud Half Marathon (Emma will be running)

22nd        Mon      7.15pm                 Prayer Fellowship (13 Wesley Court, L.S.)

24th         Wed      9.30am                 Holy Communion

25th         Thu        Crispin and Crispinian, Martyrs at Rome, c 287

               7.30pm                 LMT  - Training in church - Olga to lead

26th         Fri           Alfred the Great, King of the West Saxons, Scholar, 899:

                                Cedd, Abbot of Lastingham, Bishop of the East Saxons, 664

27th         Sat          10.30-2.30           ‘Time Out’ Cafe

 

28th  SUNDAY     SIMON AND JUDE, APOSTLES

                   8.00am                 Holy Communion – Steve Harrison

                   9.30am                 Family Communion – Liz Palin

Retiring collections for St Luke’s Healthcare for the clergy

                   7.30pm                 Canal Trust Concert – “Paddle Your Own Canoe”

29th         Mon      James Hannington, Bishop of Eastern Equatorial Africa,

Martyr in Uganda, 1885

31st         Wed      Martin Luther, Reformer, 1546

                                9.30am                 Holy Communion

 

November

 1st          Thu        All Saint’s Day

 2nd         Fri           Commemoration of the Faithful Departed ( All Soul’s Day)

 3rd          Sat          Richard Hooker, Priest, Anglican Apologist, Teacher, 1600

                                Martin of Porres, Friar, 1639

                 7.00pm                 CTiS Quiz Night – venue to be decided –

£5 – to include refreshments

 4th  SUNDAY      FOURTH BEFORE ADVENT

                                9.30am                 Family Service – led by Kay Hensley

                                We welcome Andrew Steele – Mission Aviation Fellowship

                   3.00pm                 All Souls Service – St Cyr’s – lay led

Retiring collections for Mission Aviation Fellowship

 5th          Mon          7.30pm                 CTiS Committee – Methodist

 6th          Tue        Leonard, Hermit, 6th century: 

William Temple, Archbishop of Canterbury, Teacher, 1944

 7th          Wed      Willibrord of York, Bishop, Apostle of Frisia, 739

                                9.30am                 Holy Communion

 8th          Thu        The Saints and Martyrs of England

                   7.30pm                 LMT 

 9th          Fri           Margery Kempe, Mystic, c 1440

10th         Sat          Leo the Great, Bishop of Rome, Teacher, 461

                   10-12noon          Churchyard clearance

 

11th  SUNDAY     THIRD SUNDAY BEFORE ADVENT – REMEMBRANCE SUNDAY

                                8.00am                 Holy Communion

                                9.30am                 Family Communion – Steve Harrison

Retiring collections for the Poppy Appeal (R.B.L.)

                                10.45am               Remembrance Service at War Memorial

 

Forward Dates – Please make a note of these. Even if the event does not affect you, please remember it in your prayers.

Please pray for OPEN THE BOOK, which takes place at the Park Junior School during term time. Also for PULSAR Club which is an after school club at Park Junior School run by PSALMS – meeting on a Wednesday.

The Bethel Church holds a Free Coffee morning on alternate Thursdays.

ALL Mothers’ Union Meetings are open to anyone – not just members.

 

November

13th         Tue        2.00pm                 Holy Communion – the Elms

15th         Thu        7.30pm                 MU meeting – Hazelwood – Craft evening t.b.c.

17th         Sat          12.30pm               Wedding of Daniel Moore & Katherine Atkins

                                7.00pm               Psalms Fund Raiser:  A Ceilidh at the Baptist Church,

                                                             £7 including a ploughman's supper. 

                     Tickets: Olga Gibbons 01453 824332.

19th         Mon      7.15pm                 Prayer Fellowship

22nd        Thu        7.30pm                 LMT

24th         Sat          12noon                Wedding of Elliott Kennedy & Lauren Dix

27th         Tue        7.30pm                 PCC meeting

 

December

 1st          Sat          2-6pm                   Goodwill Festival

 2nd  SUNDAY      9.30am                 Family Service – led by MU         

 5th          Wed      2.00pm                 M.U. Advent Service at St Lawrence’s Stroud

13th         Thu        7.30pm                 LMT

17th         Mon      7.15pm                 Prayer Fellowship

18th         Tue        2.00pm                 Holy Communion – the Elms

20th         Thu        7.30pm                 MU Christmas Celebration - Hazelwood

24th         Mon      2.00pm                 Crib Service – St Cyr’s